turkishteam.net'e taşındık...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Hoşgeldiniz, Sizde özel timlerimize katılmak veya rütbe kazanmak için paylaşım yapmanız yeterlidir...
TDT Yönetim...

Gazi M.Kemal Atatürk'ün Bursa NUTKU ve GENÇLİĞİN ATA'YA CEVABI

YazarMesaj
By-cRaZy

By-cRaZy

Gazi M.Kemal Atatürk'ün Bursa NUTKU ve GENÇLİĞİN ATA'YA CEVABI  Uye10

Gazi M.Kemal Atatürk'ün Bursa NUTKU ve GENÇLİĞİN ATA'YA CEVABI  Rsm11
Gazi M.Kemal Atatürk'ün Bursa NUTKU ve GENÇLİĞİN ATA'YA CEVABI  Rsm10
Aldığı Rep Sayısı : 36

Gazi M.Kemal Atatürk'ün Bursa NUTKU ve GENÇLİĞİN ATA'YA CEVABI  Empty
MesajKonu: Gazi M.Kemal Atatürk'ün Bursa NUTKU ve GENÇLİĞİN ATA'YA CEVABI    Gazi M.Kemal Atatürk'ün Bursa NUTKU ve GENÇLİĞİN ATA'YA CEVABI  EmptyÇarş. 13 Ekim 2010, 23:17

Şubat 1933'te Bursa Ulucami'detoplanan 100 kadar irticacı camilerde Türkçe ezan okunmasına karşı birayaklanma girişiminde bulunurlar. Ayaklanma kısa sürede bastırılır.Atatürk Bursa'ya gider. Çekirge yolu üzerinde bulunan bir köşkte akşamyemeği yenildiği sırasında bir kişi Atatürk’e ayaklanmayla ilgiliolarak şöyle diyecek olur: "Bursa gençliği olayı hemen bastıracaktı,fakat zabıta ve adliyeye olan güveninden ötürü..." Atatürk hemenkonuşmakta olan kişinin sözünü keser ve aşağıdaki konuşmayı yapar:

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi vebekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır.Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşüreceken küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Buülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütüvardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunlakendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır.Genç, "Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir" diyedüşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onuyargılayacaktır. Yine düşünecek, "demek adalet örgütünü de düzeltmek,yönetim biçimine göre düzenlemek gerek"

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmaklabirlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız vesuçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasınıistemeyecek. Diyecek ki, "ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım.Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarakgelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek debenim görevimdir."

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

Mustafa Kemal Atatürk
Bursa, 5 Şubat 1933
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi vebekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır.Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşüreceken küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Buülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütüvardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunlakendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır.Genç, "Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir" diyedüşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onuyargılayacaktır. Yine düşünecek, "demek adalet örgütünü de düzeltmek,yönetim biçimine göre düzenlemek gerek"

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmaklabirlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız vesuçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasınıistemeyecek. Diyecek ki, "ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım.Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarakgelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek debenim görevimdir."

Mustafa Kemal Atatürk
Bursa, 5 Şubat 1993

Mustafa Kemal Atatürk
Bursa, 5 Şubat 1933

Mustafa Kemal Atatürk
Bursa, 5 Şubat 1933

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Ey Büyük Ata,
Varlığımızın en kutsal temeli olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetininsonsuz bekçisiyiz. Bu karar, değişmez irademizin ilk ve sonanlatımıdır. İstikbâlde, hiçbir kuvvet bizi yolumuzdandöndürmeyecektir. Bizler, bütün hızımızı senden, ulusal tarihimizden veruhumuzdaki sönmez inanç ateşinden alıyoruz. Senin kurduğun güçlütemeller üzerinde attığımız her adım sağlam, yaptığımız her atılımbilinçlidir. En kıymetli emanetimiz olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti,varlığımızın esası olarak, eğilmez başların, bükülmez kolların,yenilmez Türk evlatlarının elinde sonsuza dek yaşayacak ve nesillerdennesillere devredilecektir. İstiklâl ve Cumhuriyetimize kastedecekdüşmanlar, en modern silahlarla donanmış olarak, en kuvvetli ordularlaüzerimize saldırsalar dahi, ulusal birliğimizi ve yenilmez Türk gücününzerresini bile sarsamayacaktır. Çünkü, bu aziz vatanın topraklarıüzerinde yetişen azimli ve inançlı Türk gençliği, dökülen temizkanların ve Cumhuriyet devrimlerimizin aydın ürünleridir. Vatanın vemilletin selameti için her zorluğa iman dolu göğsümüzü germek, gerçekamacımızı olacaktır.

Ey Türk'ün büyük Ata'sı !
İstiklâl ve Cumhuriyetimizikorumak gerektiği zaman, içinde bulunacağımız durumlar ve şartlar neolursa olsun, kudret ve cesaretimizi damarlarımızdaki asil kandanalarak, bütün engelleri aşıp her güçlüğü yenmek azmindeyiz.

Türk gençliği olarak özgürlüğün, bağımsızlığın, egemenliğin,cumhuriyet ve devrimlerin yılmaz bekçileriyiz. Her zaman, her yerde veher durumda Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığageçmek için bütün zorlukları yeneceğimize, namus ve şeref sözü verir,kendimizi büyük Türk ulusuna adarız.

Türk Gençliği

Gazi M.Kemal Atatürk'ün Bursa NUTKU ve GENÇLİĞİN ATA'YA CEVABI
1 sayfadaki 1 sayfası